Uusiutuva polttoaine on ilmailun tulevaisuus

107413

Prince Ea

Jos saisit valita lomalennollesi ekologisella polttoaineella kulkevan lentokoneen, käyttäisitkö tilaisuuden hyväksesi? Oslon lentoasemasta tuli tänä vuonna maailman ensimmäinen lentoasema, jossa voi tankata uusiutuvaa polttoainetta. Tämän lentoliikenteen ilmastopäästöjä vähentävän polttoaineen toimittaja Oslon kansainväliselle lentoasemalle on suomalaisyhtiö Neste.

“Uusiutuva lentopolttoaine on ilmailuteollisuudelle nopea keino vähentää päästöjään. Ja juuri siihen meidän on pyrittävä”, sanoo Norjan lentokenttäoperaattori Avinorin yritysstrategian ja kehityksen vanhempi neuvonantaja Olav Mosvold Larsen.          

Neste ja amerikkalainen spoken word -artisti Prince Ea ovat julkaisseet osana edistyksellistä Pre-order the Future -yhteistyöhanketta videosarjan, joka osoittaa vihreän lentomatkailun olevan jo nyt kiinteä osa monien lentoyhtiöiden toimintaa: uusiutuva polttoaine ei ole enää ainoastaan ilmailuteollisuuden visio vihreämmästä tulevaisuudesta. Oslon lentoasemalla vieraillut Prince Ea haastoi lentoyhtiöiden vastuuhenkilöitä ja ilmailuasiantuntijoita kysymyksillä – ja sai vastaukseksi yllättävän rohkaisevia visioita ilmailun tulevaisuudesta.

Riippuvuus fossiilisista polttoaineista vähenee ja edessämme on kestävämpi tulevaisuus. Pre-order the Future -hankkeen tavoitteena on löytää uusia tapoja käyttää uusiutuvia raaka-aineita osana kulutustavaroiden ja palveluiden kehittämistä. Yksi hankkeen teemoista keskittyy kestävämmän matkailun kehittämiseen. Lue lisää hankkeesta ja katso Prince Ea:n viimeisimmät videot kampanjasivustolta.