Pron työtaistelu alkaa lentokentän yrityksissä huomenna 17.1. klo 06.00 – Palta ihmettelee Pron häikäilemättömyyttä

Helsinki_vantaa

Andreas Faessler – Own work, CC BY-SA 3.0

Ammattiliitto Pro aloittaa laillisen lakon Helsinki-Vantaan lentokentän neljässä yrityksessä 17.1.2022 klo 06.00.  Lakkoon menevät noin 400 työntekijää, jotka työskentelevät seuraavissa yrityksissä: Finnair Technical Services Oy, GA Telesis Oy, Hub Logistics Oy, TRC Oy.

Työtaistelulla pyritään saamaan Prohon kuuluvan yhdistyksen, Ilmailualan tekniikan ITA ry:n noin 400 jäsentä irti vanhasta työehtosopimuksesta, joka on tehty Palvelualojen työnantajat Palta ry:n ja Ilmailualan Unioni IAU ry:n välillä. Pro hakee lakolla oikeutta solmia ITAn jäsenille oma työehtosopimus ja valita oma luottamusmiesjärjestelmä.

Lakkoon menevien yritysten työntekijöistä noin 80 prosenttia on järjestäytynyt Prohon ja loput IAU:hun.

ITAn jäsenet irrottautuivat Ilmailualan Unionista (IAU) kesällä 2020 ja liittyivät Ammattiliitto Pron jäseniksi ja jäsenyhdistykseksi, koska kokivat, ettei heillä ollut vaikutusmahdollisuuksia IAU:ssa eikä IAU ajanut enää tekniikan yritysten työntekijöiden etua.

Työnantajia edustava Palta tai työntekijöitä edustava IAU eivät ole kumpikaan halukkaita antamaan ITAn jäsenille lupaa tehdä omaa työehtosopimusta tai osallistua muutoin ilmailualan tekniikan työntekijöitä koskeviin työehtosopimusneuvotteluihin.

IAU pitää ITAn tekniikan yritysten työntekijöiden enemmistöä väkisin kiinni omassa sopimuksessaan, eikä ole suostunut neuvottelemaan minkäänlaisista kompromisseista.

– Meille syyksi on ilmoitettu se, että IAU:n puheenjohtaja uskoo italaisten palaavan takaisin IAU:n jäseneksi, kun aikaa kuluu riittäväksi, ITA ry:n puheenjohtaja Jukka Korhonen kertoo

Pron puheenjohtaja Jorma Malisen mielestä on ikävää, että työehtosopimuskentässä on toimijoita, jotka eivät aidosti kunnioita työtekijöiden järjestäytymis- ja sopimusvapautta.

Lakko olisi helposti ja nopeasti estettävissä.

– Jos Palta ja IAU myöntävät Pron jäsenyhdistykselle ja sen jäsenille luvan omaan sopimukseen, lakko loppuu välittömästi. Olemme yrittäneet kaikki sopuisat keinot asian ratkaisemiseksi, Malinen kertoo.

Palta pitää Pron toimia häikäilemättöminä.

– Kyseessä on työntekijäjärjestöjen keskinäinen riita, jossa Pro jääräpäisesti pyrkii mukaan neuvottelupöytään, jossa se ei ole sopimusosapuolena. Viesteissään jäsenistölleen Pro väittää lakon koskevan kaikkea lakonalaista työtä. Lakossa ovat kuitenkin työntekijät, eivät työt. Toisin kuin Pro väittää, lakko ei koske ITA ry:hyn järjestäytymättömiä työntekijöitä. Pron lakko koskee pelkästään ITA:n jäseniä. Työtaistelussa jokaisella työntekijällä, järjestäytyneellä tai järjestäytymättömällä, on aina oikeus päättää itse, osallistuuko lakkoon vai ei, neuvottelujohtaja Pasi Vuorio Paltasta sanoo.

Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen osapuolet ovat sopineet, etteivät ne irtisano työehtosopimusta, ja näin ollen se päättyy 15.3.2023. Työehtosopimuksen irtisanomisaika päättyi 15.1.

–  Koronapandemia vaikuttaa ilmailualaan edelleen poikkeuksellisella tavalla, ja on sekä työntekijöiden että työnantajien etu, että ala pystyy toipumaan mahdollisimman selkeässä työehtotilanteessa. Ilmailutekniikan alan työehdoista neuvotellaan siis seuraavan kerran työehtosopimustasolla Paltan ja IAU:n välillä ennen nykyisen sopimuksen päättymistä keväällä 2023, Vuorio toteaa.