Brittiyhtiö 4×4 Aviation kehittää VTOL-tavarankuljetuslentokonetta, joka pystyy kuljettamaan rekkakuorman verran lastia 320 kilometrin tuntivauhdilla.
Yhtiön mukaan uusi kone kuljettaa lastia kustannustehokkaammin kuin nykyiset tätä tehtävää varten suunnitellut moottoriajoneuvot. Lisäksi sen uskotaan helpottavan tavarankuljetuksia kehitysmaissa, joissa ei ole kattavia tieverkostoa tai se on huonossa kunnossa.
Kone nousee ilmaan 16 turbiinia pyörittävän polttomoottorin voimalla.
Kone pystyy muuttamaan turbiinien suuntaa, jolloin se voi nousta ilmaan helikopterin tavoin ilman vaakasuuntaan tapahtuvaa kiihdytystä. Lähtiessään liikkeelle se kääntää turbiinit vaakatasoon.Yhtiö kertoo patentoineensa turbiineita liikuttavan keinuripustinteknologian.
Lentokoneen siipienväli on 15 metriä, ja se pystyy nostamaan jopa 30 tonnia painavan kuorman. Kone on suunniteltu kuljettamaan TEU-kokoisia standardikontteja, jotta se voi suoraan kilpailla tämän kokoluokan tiekuljetusten kanssa.
4×4 Aviation kertoo tällä hetkellä etsivänsä rahoitusta koneen jatkokehitykselle.
Lähde: Gizmag

