FinnHEMSin lääkärihelikopterit ja lentosimulaattori Finland International Airshow ‑tapahtumassa

5_Kopteri_lennossa

Lääkärihelikopteritoiminnasta vastaava FinnHEMS on mukana Finland International Airshowssa elokuussa. Esillä on eteläisen toimialueen helikopteri EC 135P2 ja pohjoisen alueen EC 145T2. Lentosimulaattorilla voi kokeilla, miltä helikopterilla lentäminen tuntuu. 

Tervetuloa tutustumaan lääkärihelikopteritoimintaan Finland International Airshow -tapahtumaan Malmin lentokentälle 15.-16.8.

FinnHEMS on mukana Airshowssa omalla pisteellä, jossa on esillä eteläisellä alueella käytettävä EC 135P2 -helikopteri ja pohjoisella alueella käytettävä EC 145T2 -helikopteri. Lääkärihelikopterin lentäjä ja ensihoitolääkäri sekä FinnHEMSin henkilökuntaa on paikalla kertomassa lääkärihelikopteritoiminnasta ja vastaamassa kysymyksiin.

Omia lentäjäntaitojaan voi testata lentosimulaattorissa, jonka puikoissa tuntuu kuin lentäisi oikeaa helikopteria.

Finland International Airshow

Aika: 15.-16.8.2015, näytösalue aukeaa yleisölle molempina päivinä kello 10.00
Paikka: Malmin lentoasema

Lisätietoja tapahtumasta http://www.finlandairshow.fi